
Projekty plakatów, logo i banerów najlepiej jak powstają spontanicznie. Przychodzi do głowy pomysł i przelewa się go na papier. Z reguły bywa tak, że po takim pomyśle następuje jego wdrożenie – albo jaśniej – narzucenie na istniejący stan rzeczy.
W tym kontekście zaproponowałem nowe logo dla Stowarzyszenia Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych przedstawiając je, na jednym z pierwszych spotkań i zastępując istniejące – jakie było efektem czyjejś pracy. Członkowie TGRH zaakceptowali pomysł -a ja wdrażałem jego odmiany i rozwinięcia. Tak później powstał plakat propagandowy “Zwiezdna Rodzina”, baner – tablica informacyjna dla Muzeum Miasta Gdyni, baner zwykły “imprezowy” i inne. Praca o tyle była efektywna o ile wena wiązała się bezpośrednio z moim entuzjazmem z poznania ciekawych ludzi, jacy są w TGRH.
Inne projekty , np.. na prośbę Tomasa, który chciał coś na swój motocykl albo element logo Stowarzyszenia Klub Miłośników Samochodów Terenowych 4×4 Gdańsk – opierały się na kilkutygodniowym dumaniu. Osobiście uważam, że logo jest jak tatuaż – nawet jak z niego zrezygnujesz po jakimś czasie, będzie i tak z Toba związane. Logo – wyróżnik danej społeczności, stylu życia czy indywidualnej twórczości – pozostaje na zawsze utożsamiany z jego gospodarzem.
Logo Gdańskiego KMST 4×4 – wykorzystał później Sopocki Klub 4×4. Stało się jednak tak – że, patrząc “mgnieniem oka” na to logo – każdy kojarzy grupę gdańską a nie nowe Stowarzyszenie.
Druga historia – takie prace są kompozycja symboli, jakie muszą oddawać charakter i naturę gospodarza. Być z nim tożsame. Nie skomponuje logo grupie rekonstrukcyjnej z butelką dla niemowlaka w tle – bo przecież to nijak nie koreluje. To jest pierwsza zagwostka do rozgryzienia. Teraz trzeba pomyśleć o kolorach, tle, i klimacie – czy to ma być groźne, poważne, wesołe itd.. Najgorsze jeszcze to wszystko zgrać do kupy. Heraldyka – jest to ogromny materiał wiedzy, sztuki i ukrytych przekazów – a niewątpliwie, logo – jako takie – jest dzieckiem tej ogromnej dziedziny. Dlatego uważam, że trzeba do takiej pracy podchodzić szczególnie ostrożnie i rozważnie.
Nie lubię projektować w komputerze – tu skupiam się na kilku rzeczach , jakie rozpraszają “wolne myśli”. Komputer jest jedynie narzędziem obróbki, wcześniej zaaranżowanego, na brudno – na papierze, ołówkiem, pisakiem czy długopisem – wstępnego projektu. Programy graficzne mogą jedynie się przydać do “czystego” obrysowania takiego projektu – a także obrobienia go matematycznie – wektorowo na potrzeby maszyn powielających dzieło – na plakaty, naklejki, naszywki itd.. Grafika komputerowa – jak byś się nie starał, jest czystą matematyką – nie ma tu tego, co ręka potrafi zrobić – maznąć o kreskę za dużo – na którą nie ma żadnego “delete”. Efekty grafiki komputerowej – fakt, są imponujące i można nawet rzec – ładne czy piękne. Ja w tym jednak ciągle widzę jakąś sztuczność i o tym pamiętam. Ale chcąc np.. stworzyć stronę internetową – nie da się tego zrobić ołówkiem tak jak krzywymi wektorowymi
- projekt 1:1
- gotowe - takie zostały wydrukowane nalepki na czarne enduro. Osobiście - cos mi nie pasuje z tymi "literkami" - może to kiedyś zmienię.
- Wstępny projekt. Trochę przód enduro a troche łep byka - tak miało być i nawet wyszło.
- szkice do projektu LOGO na prośbę Tomasa
- a to projekt ogólnego logo rekonstrukcji historycznych, który jeszcze nie został skończony - a może nie już musi (...)
- to logo na mój samochód - odpowiedź na groźne stafordy na maskach tuningowanych Golfów
- to jest moje małe Pimpo. jedna z inspiracji dla Lucasa w Gwiezdych Wojnach. Generalnie skrzyżowanie wszystkiego tego czego się powinno krzyzować.
- logo Stowarzyszenia KMST. Samochodzik to moja sprawka - cała kompozycja znaku - kogo innego.
- Logo Stowarzyszenia Militarni Trójmiasto - w tym projekcie jestem autorem rysunku czołgu. Kształt i pomysł istnieje od dwana a sam czołg zmieniał się w sumie trzy razy.
- no i projekt wyjściowy - obecnie używany przez Stowarzyszenie TGRH. Logo "bogate" i "uproszczone".
- ten odręczny szkic jest pierwszym - wyjściowym do ostatecznego projektu
- marzec 2005 rok. Jeden z pierwszych szkiców propozycji logo TGRH
- baner promujący obecność TGRH na imprezach. Wydrukowany z zaptrzyjaźnionej firmie PETIT w technice solwentu.
- tablica informacyjna , promująca TGRH w trzech językach, wykonana na potrzeby Muzeum Miasta Gdyni.
- gotowiec - plakat formatu A-1 miał akcentować obecność TGRH na inscenizacjach z udziałem RKKA czy WP - alegoryczne nawiązanie do sztuki Socrealizmu.
- Fiedia i Karolina z początków Stowarzyszenia TGRH - nie mogło być lepszej inspiracji jak To zdjęcie !.
- No i znalazlem w starych szpargałach ręczny rysunek ołówkiem i szablon wycinany z kliszy RTG.